Handbal

Sport

2022

Vă explicăm ce este handbalul, cum este terenul său, regulile și pozițiile. În plus, vă spunem istoria acestuia și care este obiectivul jocului.

Handbalul se joacă atât în ​​aer liber, cât și în interior.

Ce este handbalul?

Handbalul, handbalul sau handbalul este a sport în care două echipe concurează pentru controlul unei mingi umflate, folosindu-și mâinile pentru a o controla și o aruncă în poarta adversă, ceea ce echivalează cu marcarea unui gol. Se joacă atât în ​​aer liber cât și în interior și fiecare echipă este formată din aproximativ 7 persoane.

Handbalul este un sport practicat pe scară largă în Europa, cu o prezență destul de minoritară în restul lumii, cu excepția unor țări americane precum Brazilia și Argentina, țări africane precum Tunisia, Egipt și Algeria și singura excepție asiatică a Coreei de Sud. Există atât ligi profesionale masculine, cât și feminine în aceste țări și concursuri națională, regională și chiar mondială, organizată de Federația Internațională de Handbal (IHF), cu sediul la Basel, Elveția.

Acest sport nu trebuie confundat cu handbalul de perete, numit și handbal, wallball sau 1-wall, sport în care doi jucători concurează pentru controlul unei mingi, aruncând-o de pe un perete. În țările vorbitoare de anglo-saxon, este obișnuit să ne referim la acest sport ca handbal și handbal ca handbal de echipa sau „handbal în echipă”.

istoria handbalului

Handbalul are antecedente importante în diferite jocuri practicate în Grecia antică și Roma antică, cum ar fi „jocul Urania” menționat în Odiseea lui Homer, și ale cărui picturi murale au fost găsite la Atena în 1926.

Cu toate acestea, sportul în sine este foarte tânăr și primele sale grupuri profesionale de jocuri de noroc au apărut în centrul și nordul Europei în secolul al XX-lea. La acea vreme se juca în asemănarea lui fotbal, în echipe de 11 jucători, așa cum se mai practică în unele țări europene. Crearea sa este atribuită profesorului de educație fizică germanul Karl Schelenz (1890-1956).

În 1926 a înființat regulament sport internațional și în 1928 a fost înființată Federația Internațională de Handbal Amator în timpul celor IX-a Olimpiade de vară. Acest organism a devenit ulterior Federația Internațională de Handbal, iar în 1954 a organizat prima sa competiție mondială la categoria masculină, iar trei ani mai târziu prima la categoria feminină.

În anii 1960, practicarea handbalului a fost aprobată de Comitetul Olimpic Internațional, iar din 1972 a fost încorporată în jocuri Olimpice.

Scopul jocului la handbal

La sfârșitul meciului, echipa care a marcat cele mai multe goluri va fi câștigătoare.

Obiectivul handbalului este de a marca cât mai multe goluri, împiedicând în același timp adversarul să facă același lucru. Pentru aceasta, mingea trebuie controlată de cele mai multe ori și trebuie făcută să intre în poarta echipei adverse de cât mai multe ori. La sfârșitul meciului, echipa care a marcat cele mai multe goluri va fi câștigătoare.

Durata si rezultatul

Un joc tipic de handbal durează aproximativ o oră, împărțit în două perioade a câte treizeci de minute fiecare. În cazul echipelor de tineret, această perioadă poate fi scurtată la 25 sau 20 de minute pe perioadă. Între o perioadă și alta există o perioadă de odihnă obligatorie de 10 minute.

La sfârșitul acestui timp, cine a marcat cele mai multe goluri va fi câștigător. În caz de egalitate, se vor acorda încă 5 minute de odihnă și apoi se va juca o prelungire a câte două reprize a câte 5 minute, cu câte un minut de odihnă între cele două.Dacă egalitatea continuă, procedura se va repeta. Dacă nu există încă un rezultat decisiv, echipa câștigătoare va fi determinată prin cinci aruncări succesive de șapte metri (7 m) per echipă, până când va fi găsit un câștigător.

Teren și posturi de handbal

Mărimea terenului depinde de numărul de jucători din fiecare echipă.

Terenul tipic de handbal are 40 de metri lungime și 20 de metri lățime (pentru 7 jucători, de obicei în interior) sau 90-110 metri lungime și 55-65 metri lungime (pentru 11 jucători, de obicei în aer liber).

Golurile au de obicei 2 metri înălțime și 3 metri lățime, deși în versiunea pentru 11 jucători poate fi și mai mare, iar linia de poartă (care limitează cel mai apropiat punct de poartă de la care mingea poate fi aruncată spre arc) variază. între 6 și 13 metri distanță de tirul cu arcul, în funcție de versiunea jocului.

Fiecare poartă se află în posesia unui portar, antrenat să atingă mingea cu orice parte a corpului și a cărui misiune este de a preveni golurile adverse. Ceilalți jucători, care pot atinge mingea doar cu mâinile, sunt organizați în diferite poziții:

• Central. Poziție de lider în construcția piesei, care servește ca articulator al echipei atât în ​​apărare, cât și în atac. În mod normal, el este cel care primește mingea de la portar pentru a iniția atacul, și ceea ce este important, mai mult decât puterea și pricepere, este capacitatea lui de a observa și de a planifica jocul.
  • Extrem. Poziția de atac, situată de fiecare parte a terenului, misiunea lor este să se strecoare în apărarea adversă, astfel încât sunt de obicei jucători ageri, rapizi și ușori.
  • Latură. Poziție de asistență la gol, sunt amplasați pe părțile laterale ale fundașului central și sunt de obicei jucători foarte înalți, corpulenti, cu o lovitură puternică. Ei joacă un rol cheie în apărare.
  • Pivot.Poziție ofensivă, echivalentă cu atacantul din fotbal, a cărui misiune este de a deschide spații în apărarea rivală. De obicei, sunt jucători robusti și pricepuți în luptă corp.

Regulile jocului la handbal

Regulile jocului sunt simple: jucătorii trebuie să controleze mingea folosind doar mâinile și să avanseze prin pase și alergări în interiorul terenului advers, până când ajung într-o poziție avantajoasă pentru a arunca mingea spre poartă. Numai portarii pot folosi orice parte a corpului pentru a intercepta mingea.

Cu toate acestea, jucătorii în posesia mingii pot face doar trei pași înainte de a face o pasă sau de a șuta spre poartă. Dacă vrei să faci mai mulți pași continui, trebuie să arunci mingea de pe pământ. Jocul este fluid și este întrerupt doar atunci când arbitrul decide așa.

Contactul dintre jucători este continuu și frecvent, iar jucătorii le este permis să se înfrunte față în față și să împiedice progresul adversarului, dar în niciun moment nu au voie să se lovească, să se împingă sau să se atace. Jucătorii care acționează ilegal pot fi sancționați cu cartonaș galben și 2 minute de ofsaid; dacă este sancționat de trei ori în același meci, jucătorul trebuie să părăsească meciul (cartonaș roșu).